Świętujemy dzień Portugalii – 10 Czerwca

10go czerwca Portugalczycy obchodzą swoje święto narodowe znane jako Dia de Portugal w ich ojczystym języku. Jest on nazywany Dia de Portugal ale oficjalnie znany jako Dia de Camões, de Portugal e das Comunidades Portuguesas.

Dzień upamiętnia śmierć Luís de Camões 10 czerwca 1580 roku. Camões jest najbardziej znany ze swojej pracy nad Os Lusíadas, eposu narodowego Portugalii, które wychwala sukcesy narodu i jego bogatą historię.

Os Lusíadas przedstawia osiągnięcia Portugalii w eksploracji świata w XVI wieku. Kraj odegrał ważną rolę w odkryciu nowego świata w tymże stuleciu. Utwór ten oddaje istotę tej złotej ery dla Portugalczyków, uznany został jednym z najlepszych i najważniejszych prac w literaturze portugalskiej. Wpływ arcydzieła Os Lusíadas jest tak wielki, że ​​język portugalski nazywa się “językiem Camões”

Portugalczycy traktują ten dzień jako dobrą okazję do upamiętnienia swoich korzeni, I spędzenia czasu na wspólnym świętowaniu i zabawie. Odbywa się w ten dzień wiele imprez plenerowych, ludzie wychodzą na ulice, witamy się wzajemnie i spędzają czas na jedzeniu, piciu, śpiewaniu, i kompetencjach sportowych. Tradycyjnymi częściami uroczystości są też wojskowe parady, przemarsz orkiestr i wieczorne fajerwerki.

Dzień Portugalii obchodzony jest także w portugalskich społecznościach na całym świecie, na przykład w Toronto, w Kanadzie, gdzie rdzenni Portugalczycy organizują szereg imprez. Święto to obchodzone jest też w portugalskiej diasporze w USA i Wielkiej Brytanii, organizowane są tam głównie wystawy, festiwale ludowe i zawody sportowe.

Dodaj komentarz