Kiełbaski portugalskie

Portugalia jest miejscem słynącym z tradycji. Jedną z nich jest zabijanie świń. Jest to rytuał, w którym każda część zwierzęcia jest ważna, od wnętrzności, aż po krew. Dzięki temu portugalczycy są w stanie zrobić jak najbardziej zróżnicowane kiełbasy takie jak Chorizo i alheira, które są jedynymi z najbardziej cenionych i stanowią część tradycyjnych potraw, takich jak gulasz portugalski, czy słynna Sopa da Pedra (zupa z różnymi rodzajami mięsa i kiełbasy). Po zabiciu świń mężczyźni kroją je na różne części, a kobiety w tym czasie przygotowują mięso i przyprawy do ręcznego przygotowania kiełbasek, których tajemnice przekazywane były nowym pokoleniom.

Chorizo: Kiełbasa przygotowana z mięsa i tłuszczu świń. Przyprawy różnią się regionem, zazwyczaj obejmują przyprawione mięso przez 2 do 3 dni z czosnkiem i chili. Flak wypełniony tym preparatem zostaje związany w odstępach od 30 do 40 cm w okrągłym kształcie. Zwykle proces wędzenia trwa 8 dni do czasu, aż będą gotowe.

Farinheira (wędzona kiełbasa z mąki): Kiełbasa wykonana z mąki, która nadaje jej imię, z pasty z czerwonej papryki, papryki, wina i obecnie także z tłuszczem wieprzowym. Można podawać smażoną lub pieczoną, poza tym jest to główna część dań głównych, jest również używana w przystawkach.

Morcela: Kiełbasa nadziewana krwią i tłuszczem wieprzowym oraz mąką lub ryżem. Krew wieprzowa nadaje kiełbasie konsystencji i ciemnego koloru. Przyprawy takie jak goździki i kminek należą do tajemnic, to właśnie one nadają mu intensywny smak. Black pudding można podawać pieczony, gotowany lub na zimno.

Alheira (wędzona kiełbasa z kurczaka): Kolejny wynalazek portugalskich Żydów, aby uniknąć prześladowań inkwizytorów w XVI wieku: zamienili mięso wieprzowe na kurczaka lub inne ptaki, owinęli ciastem pszennym, które dało jego konsystencję i przyprawili oliwą z oliwek, solą, czosnkiem, słodką lub pikantną papryką. Przepis stał się popularny wśród chrześcijan, którzy dodali niemal wszechobecne mięso wieprzowe lub smalec. Ta z Mirandela, w Tras-os-Montes, jest najbardziej znaną kiełbasą alheiry. Kiełbasa jest zwykle smażona na oliwie z oliwek i podawana z gotowanymi warzywami gotowanymi, preferowana jest kapusta.

smoked portuguese sausage alheira on wooden board

Dodaj komentarz