Sery portugalskie

Azeitão to portugalski ser owczy, pochodzący z regionu Azeitão, dzielnicy Setubal. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Produkuje się go w gminach Setúbal, Palmela i Sesimbra. Sery Azeitão są kształtu cylindrycznego, o długości ok. 8 cm i szerokości 5 cm. Mają żółtawy odcień i cienką, miękką powłokę. Ich waga może wahać się pomiędzy 100 a 250 g. Okres twardnienia trwa około 20 dni. Ich środek jest miękki, o zapachu i smaku przypominającym sery górskie.

Transmontano to portugalski kozi ser pochodzący z regionu Tras-os-Montes i Alto Douro. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Jest robiony z mleka koziego. (kozy rasy Serrana). Ma białawy kolor i ostry smak. Dojrzewanie tego sera trwa co najmniej 60 dni, od czasu do czasu jest on wtedy przemywany.

Évora to ser pochodzący z portugalskiego miasta Évora w regionie Alentejo. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Wyrabiany z mleka owczego, jest to pół-twardy lub twardy ser, o żółtawej barwie, która ciemnieje w kontakcie z powietrzem. Ma lekko kwaśny i lekko ostry smak. Jego skórka może być gładka lub lekko szorstka.

Queijo de Nisa to ser pochodzący z portugalskiego miasta Nysa w regionie Alto Alentejo. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Wyrabiany z mleka owczego, jest pół-twardy lub twardy, o kolorze pomiędzy białym i żółtym. Małe egzemplarze ważą pomiędzy 200 a 400 g, a większe od 800 do 1300 g.

Pico jest to portugalski ser pochodzący z wyspy Pico, należącej do Azorów. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Wyrabiany jest z surowego mleka krowiego, jego dojrzewanie trwa co najmniej 20 dni.

Rabaçal pochodzi z miejscowości Rabaçal w gminie Penela, powiat Coimbra. Jest również produkowany w niektórych regionach gmin Condeixa-a-Nova, Penela, Soure, Alvaiázere, Ansião i Pombal. Przy jego wyrabianiu zachowuje się tradycyjny sposób produkcji. Jest to pół-twardy lub twardy ser, z niewielką ilością nieregularnych dziur, wytwarzany z mieszanki mleka owczego i koziego. Posolone sery przemywa się co drugi dzień, a proces jego dojrzewania wynosi ok. 20 dni.

Ser São Jorge posiada chronioną nazwę (PDO), prawnie zastrzeżoną dla odpowiedniego rodzaju serów z surowego, krowiego mleka z wyspy São Jorge (Azory). Jego sposób produkcji i certyfikacji jest ściśle określony w Regionalnym Dekrecie regulacyjnym nr 24/86 / A z 9 lipca. Jednostką zarządzającą całą produkcją jest Spółdzielnia Współpracy Rolniczej wyspy São Jorge.

Ser Serpa (PDO) jest portugalskim owczym serem z regionu Alentejo. Ma zastrzeżoną nazwę (PDO). Charakteryzuje się długim okresem dojrzewania (przynajmniej 4 miesiące).

Historia sera Queijo da Serra da Estrela sięga XII wieku. Jest najstarszym z portugalskich serów i najbardziej znanym na całym świecie. Jego jakość jest osiągana przez stosowanie najwyższych gatunków mleka owczego. Nawet ówcześnie, przy jego produkcji zachowywane są tradycyjne metody, takie same jak setki lat temu.

Terrincho (DOP) to portugalski ser pochodzący z gminy Bragança, w regionie Tras-os-Montes i Alto Douro. Jest wytwarzany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, a jego nazwa jest zastrzeżona. Czasami określany jest jako “ser z popiołu”, wyrabia się go z owczego mleka. Charakteryzuje się pół-miękką, lekko kremową konsystencją i białym, jednolitym kolorem, a jego smak jest łagodny.

Castelo Branco sera” to owczy ser dojrzewający, pół-twardy lub pół-miękki, jasnożółty, z widocznymi dziurami.Requeijão to twarogowy ser, podobny do włoskiej ricotty, jednak jest od niej bardziej intensywny I słony. Ma biały bądź żółtawy kolor, sprzedaje się go w plastikowych pojemnikach.

Dodaj komentarz